امروز: سه شنبه 20 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

گزارش كارآموزی در كارخانه شیر اصفهان

گزارش كارآموزی در كارخانه شیر اصفهان دسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 15 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 24

در شبانه روز یعنی 24 ساعت حدوداً 330 تن شیر تولید می كند و به بازار عرضه می كند این كارخانه دارای سالن های مختلفی است سالن های همچون پاستو جدید ،‌پاستو قدیم ،‌سالن ماست ، سالن دوغ ، كره و سالن پنیر ، سالن پاستو جدید برای تولید آب میوه و پنیر و سالن پاستو قدیم برای تولید شیر و شیر قهوه و شیر كاكائو

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

به نام خداوند بخشنده مهربان

مقدمه :

كارخانه ی شیر پگاه اصفهان كه در كیلومتر پنچ جاده ی تهران قرار دارد و بسیار وسیع است .

در شبانه روز یعنی 24 ساعت حدوداً 330 تن شیر تولید می كند و به بازار عرضه       می كند . این كارخانه دارای سالن های مختلفی است . سالن های همچون پاستو جدید ،‌پاستو قدیم ،‌سالن ماست ، سالن دوغ ، كره و سالن پنیر ، سالن پاستو جدید برای تولید آب میوه و پنیر و سالن پاستو قدیم برای تولید شیر و شیر قهوه و شیر كاكائو .

این كارخانه در حدود 500 كارگر و كارمند دارد كه در 3 شیفت شبانه روز كار می كنند و دارای یك ساختمان اداری است . موفقیت و پیشرفت این كارخانه را از خدای متعال خواستاریم .

آشنایی با مكان كارآموزی :

این كارخانه دارای سیستم های برقی سه فاز و تك فاز است ، كه هر قسمت آن برای خود به صورت جداگانه طراحی شده اند .

هر یك از سالن های این كارخانه دارای اتاق برق است كه در آن تابلو های برق قدرت و فرمان طراحی و نسب شده است كه این تابلوهای برق برای راه اندازی موتورهای AC,DC به كار می روند .

كلیه استپ و استارت در نزدیكی دستگاهها گذاشته شده است كه با زدن استارت موتور دستگاه شروع به فعالیت می كند و با چرخ دنده هر دستگاه مكانیكی تولید لبنیات را انجام می دهد ، بیشتر دستگاهها به صورت سه فاز است .

اینكارخانه دارای یك پرسنل برقی است كه تعداد آنها هفت نفر است كه یك اتاق جداگانه دارند و یك سرپرست كه نام آن آقای مهندس بحرینی است بر سر آن ها نظارت دارد . و سرپرست كلی آنها مهندس رئیسی نام دارد .

نحوه استفاده از الكترو موتور تك فاز صنعتی

به كار گیری الكتروموتورهای تك فاز صنعتی متو- ژن:

این الكتروموتورها میتوانند هم به صورت چپگرد وهم به صورت راستگرد مورد استفاده قرار گیرند.

جهت چرخش C.W

جهتی است كه الكتروموتور ایستاده و به خروجی شفت نگاه می كنیم چرخش آن موافق ، با جهت

جهت چرخش C.C.W

جهتی است كه اگر روبروی الكتروموتور ایستاده و به خروجی شفت نگاه كنیم . جهت چرخش آن مخالف با جهت حركت عقربه های ساعت باشد .

-  مشخصات خروجی برای محل هایی كه درجه حرارت آنها حداكثر 40 درجه سانتیگراد باشد تضمین می شود . بدیهی است عدم رعایت شرط فوق در عملكرد موتور تاثیر منفی خواهد داشت .

-   برای تغییر چرخش الكتروموتور تنها نیاز به جابجا نمودن محل دوپل است كه جهت سهولت امر در سطح داخلی درب ترمینال نیز قرار داده شده است و در ان (MAIN) سیم پیچی اصلی .(AUX) سیم پیچی كمكی ،(CR) خازن دائم (CS) خازن راه انداز (ST.SW) سوئیچ R مقاومت جرقه گیر می باشد .

-  توجه شود كه برای ورود كابل برق به داخل جعبه ترمینال حتماً از لكنه استاندارد استفاده شود . زیرا استفاده از لكنه ضمن حفاظت از آسیب دیدن روكش كابل ، از نفوذ ذرات مضر به داخل موتور نیز جلوگیری می كنند .

-  پایه یا فونه اسیونی كه موتور روی آن نصب می شود باید كاملاً مسطح بوده و دقت شود كه پایه های موتور قبل از سفت كردن پیچها كاملاً با سطح پایه یا فونداسیون تماس داشته باشد تا از اعمال نیروی اضافی و غیرمجاز به پایه ها جلوگیری گردد . این الكتروموتور مخصوص مصارف صنعتی بوده و برای مصارف خانگی و محیط های آرام و بی صدا توصیه نمی گردد .

-   در صورت كوپل كردن مستقیم (شفت به شفت) هم محور بودن شفت الكتروموتور و دستگاه متحرك ضرورت داشته باشد و باید دقیقاً رعایت گردد .

-   در صورت اعمال باز محوری به موتور (باز در امتداد محور شفت) مقدار آن نباید از مقادیرمجاز بیشتر باشد . مقادیر فوق نسبت به وضعیت نصب و تیپ موتور متفاوت است . وجهت اطلاع از مقادیر آن با شماره تلفن مهندس فروش موتوژن تماس حاصل نمایید.

-   در صورت كوپل كردن به وسیله تمسه باید تسمه حداقل 45 در صد از محیط پولی با 760 درجه از 36 درجه محیط آن را به وشاد . محور پولی ها باید كاملاً موازی بوده و سطح پولی ها در یك صفحه قرار گیرند .

-   نیروی كشش تسمه باید طوری تنظیم شود كه بیشترین راندمان بتواند گشتاور محرك را به متحرك انتقال دهد . ( در هر حال كشش تسمه نباید تا ان حد زیاد باشد كه به بلبرینگ ها یا سایرقطعات موتور آسیبی وارد شود) .

نحوه استفادهاز الكتروموتور سه فاز صنعتی

به كار گیری الكتروموتورهای سه فاز صنعتی موتو- ژن :

- نحوه اتصال ستاره و مثلث : چگونگی اتصال ستاره Y و   مثلث      در شكلهای مقابل نشان داده شده است انتخاب نوع اتصال (Y یا     )   با توجه به ولتاژ  سه فاز موجود و مقدار ولتاژ درج شده و بر روی نیم پلیت الكتروموتور انجام می گیرد .

به عنوان مثال اگر در نیم پلیت ، ولتاژ / 380Y     220 نوشته شده باشد در شبكه برق ایران به صورت ستاره وصل می شود و اگر در نیم پلیت، ولتاژ / 380 220Y نوشته شده باشد در شبكه برق ایران به صورت مثلث وصل می شود.

-  تعیین جهت چرخش الكتروموتور : در صورت اتصال صحیح فازها ، آنرا از طرف خروجی شفت به الكتروموتور نگاه كنیم ، چرخش در جهت حركت عقربه های ساعت خواهد بود . برای تغییرجهت چرخش الكتروموتور كافی است جای دو فاز دلخواه از سه فاز T,S,R را با هم عوض می كنیم .

-   مشخصات خروجی موتور برای حمل هایی كه درجه حرارت آنها حداكثر 40 درجه سانتیگراد باشد تضمین می شود .

-  بدیهی است عدم رعایت شرط فوق در عملكرد موتور تاثیر منفی خواهد داشت .

-   الكتروموتورهایی سه فازی كه در حالت عادی به صورت مثلث قرار گیرند . برای این منظور بایستی به پلاك مشخصات موتور توجه شود .

-  توجه شود كه برای ورود كابل برق به داخل جعبه ترمینال حتماً از كلنه استاندارد استفاده شود . زیرا استفادهاز لكنه ضمن حفاظت از آسیب دیدن روكش كابل ، از نفوذ ذرات مضربه داخل موتور نیز جلوگیری می كند .

-   پایه یا فونداسیونی كه موتور روی ان نصب می شود باید كاملاً مسطح بوده و دقت شود كه پایه های موتوا قبل از سفت كردن پیچها ، كاملاً با سطح پایه فونداسیون تماس داشته باشد تا از اعمال نیروی اضافی و غیر مجاز به پایه ها جلوگیری گردد .

-  در صورتی كه اعمال بار محوری به موتور (بار در امتداد محور شفت) مقدار آن نباید از مقادیر مجاز بیشتر باشد . مقادیرفوق نسبت به وضعیت نصب و تیپ موتور متفاوت است . (جهت اطلاع از مقادیر آن با شماره تلفن مهندس فروش موتوژن تماس حاصل فرمائید ) .

-   در صورت كوپل كردن مستقیم (شفت به شفت) هم محور بودن شفت هم محور بودن شفت الكترو موتور و دستگاه متحرك ضرورت داشته و باید دقیقاً رعایت گردد .

-   در صورت كوپل كردن به وسیله تسمه ، باید تسمه حداقل 45 درجه از محیط پولی با 160 درجه از 360 درجه آن را بپوشاند . محور پولی ها باید كاملاً موازی بوده و سطح پولی ها در یك صفحه قرار گیرد . حداقل قطر خارجی مجاز برای پولی در جدول (2) داده شده اشت .

-   نیروی كشش تسمه باید طوری تنظیم شود كه با بیشترین راندمان بتواند گشتاور محرك را به متحرك انتقال دهد . در هر حال كشش تسمه نباید تا آن حد زیاد باشد كه به بلبرینگ ها یا سایر قطعات موتور آسیبی وارد شود.

طرز كار با طرلهایی برقی و دیزلی :

شرح ساختمانی با طرح و سرویس و نگهداری آن :

باطری منبع ذخیره نیروی برق بوده كه برق مصرفی مورد نیاز دستگاه مصرف كننده را تامین می كند ساختمان باطری تشكیل شده از جعبه مكعب مستطیل شكل كه از كائوچو یا میكا یا قیر فشرده یا پلی استیلن ساخته می شود باطری از تعدادی سله تشكیل شده است كه هر سله (خانه) آن معرفی دو ولت برق بوده و به طور مثال هر گاه یك باطری دارای شش خانه باشد باطری فوق دارای ولتاژی برابر 12 ولت است در داخل این خانه ها صفحات مثبت و منفی برای تبادل جریان الكتریسیته قرار داده شده است كه نسبت به هم دیگر به وسیله صفحات عایق منفی نیز به همین صورت تشكل قطب  منفی را می دهد . طریقه شناختن قطبین باطری از هم دیگر به این صورت است كه همیشه قطب مثبت با علامت + و یا در محل اتصال بست باطری از قطر بیشتری برخورددار است و طقب منفی قطر كمتری دارد و علامت آن منفی است و جنس صفحات مثبت باطری از اكسید سرب به رنگ قهوه ای و صفحات منفی آن اسفنجی به رنگ خاكستر می باشد بهترین دلیل انتخاب موارد فوق در ساختمان باطری بدین جهت است كه اسید باطری هیچگونه تاثیری بر روی آن نداشته و از بین نخواهد رفت تعداد صفحات باطری همیشه با عدد فرد نشان داده می شود كه به آنها پلیت     می گویند و در هر خانه باطری نه یاسیزده یا تعداد یازده پلیت می باشد و همیشه تعداد صفحات منفی از صفحات مثبت یكی بیشتراست به طور مثال یك باتری 11 پلیت دارای 5 پلیت مثبت و 6 پلیت منفی می باشد در داخل باطری مابین صفحات از محلول اسید سولفوریك و آب مقطر برای انجام اعمال شیمیایی استفاده می شود كه اصطلاحاً الكترولیت نیز نامیده می شود و نسبت مخلوط حجمی آن هموراه به صورت 72 در صد آب مقطرو 28 در صد اسید سولفوریك می باشد همیشه چگالی نسبی الكترولیت داخل باطری مقدار در صد 12850 می باشد البته هر وقت احساس شد كه مقدار آب باطری در اثر فعل و انفعالات شیمیایی از مقدار مجاز كمتر شد لازم است كه به آن مقداری آب مقطر اضافه گردد به صورتی كه از بالای صفحات ان بیشترنشود و در حدود یك سانتی متر باشد و هر گز نباید اسید را مستقیماً در داخل باطری بریزیم چون در زمان تركیب اسید و آب به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی حرارت بیش از حد ایجاد می كند و این كار خطرناك است و ممكن است خساراتی به بر اورد اضافه كردن اسید به محلول الكترولیت داخل باطری باید زمانی صورت گیرد كه باطری از نظر در صد آب و اسید در حد پایین باشد كه بوسیله هیدرومتر و یا غلظت سنج اسید سولفوریك در صد آن مشخص می شود كه در صورت پائین بودن كه حدود آن 1150 باشد باید به آن اضافه نماییم در آن به شرح شرایط خاص نگهداری باطری لیفتراكهای برقی 

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : كارآموزی در كارخانه شیر اصفهان , جهت چرخش CCW , نحوه استفاده از الكترو موتور تك فاز صنعتی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر