امروز: چهارشنبه 21 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

كارآموزی در: كارخانه سایش سازی حرفه وفن (صنایع بسته بندی)

كارآموزی در: كارخانه سایش سازی حرفه وفن (صنایع بسته بندی) دسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 23 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 41

كارخانه سایش سازی حرفه وفن در صنایع بسته بندی فعالیت دارد كه دارای حجم كاری سنگین می باشد و در سال 1354 با قطعه سازی و ساخت قطعات چاپ و بسته بندی شروع به كار كرد تا سال 1358 به علت اینكه كلیه صنعت از كشورهای اروپائی تغذیه می شد این ماشین سازی رشد چندانی نداشت بلكه فقط می توانست خود را سر پا نگه دارد بعد از انقلاب اسلامی یكی از اركان انقلاب،انقلاب

قیمت فایل فقط 18,700 تومان

خرید

فهرست

مقدمه:

فصل اول

1-تاریخچه بسته بندی در جهان

2-تاریخچه  بسته بندی در ایران

فصل دوم :

انواع ماشینهای بسته بندی

فصل سوم:

1-قسمت ثابت دستگاه

2-قسمت متحرك دستگاه

3-قسمت ایمنی دستگاه

4-قطعات جانبی

5-مونتاژ نهایی

6-سیستم برق دستگاه

7-اشكالات فنی دستگاه

فصل چهارم :

سپاسگزاری

گزارش هفتگی 


مقدمه:

كارخانه سایش سازی حرفه وفن در صنایع بسته بندی فعالیت دارد كه دارای حجم كاری سنگین می باشد و در سال 1354 با قطعه سازی و ساخت قطعات چاپ و بسته بندی شروع به كار كرد تا سال 1358 به علت اینكه كلیه صنعت از كشورهای اروپائی تغذیه می شد این ماشین سازی رشد چندانی نداشت بلكه فقط می توانست خود را سر پا نگه دارد. بعد از انقلاب اسلامی یكی از اركان انقلاب،انقلاب صنعتی بود و این كارخانه تولیدی مفتخر است كه كارهای را انجام داده كه در كشور برای اولین بار انجام می شود و باعث شد كه در طول جنگ از خروج ارز جلوگیری نماید.

هدف من از انتخاب موضوع ساخت ماشین دایكات (ماشین تیغ زنی)در زمان كنونی علت حركت اقتصادی و خارج شدن و یك قطبی بودن صادرات نفت به صورت غیر نفتی می باشد.

ساخت این دستگاه خوشبختانه تحولی را در صنایع بسته بندی به وجود آورده است. چنانچه چند دهه قبل نبود این در ایران به وضوح مشخص بود كه حتی تعداد این ماشین به تعداد انگشتان یك دست نمی بود و به قیمت های بسیار گزاف خرید و فروش می شد و تولید این ماشین در ایران در مرحله اول كنترل قیمت حتی از سوی بیگانگان ایجاد كرد و در مرحله دوم از وارد كردن این ماشین جلوگیری كرد و در مرحله سوم با تولید انبوه نیاز مصرف كنندگان را بر طرف نمود.

ماشین تولید شده دایكات در ایران تا كنون جایگاه خود را بسیار خوب پیدا كرده است در تحقیقاتی كه به عمل آمده نشان داده است كه در كارگاهایی كه از ماشین استفاده می كردند بسیار راضی بوده اند حتی در كارگاهها شنیده می شد كه از نوع خارجی هم بهتر است. جهت تحقیق به چند كارخانه ای كه رفته بودم برای عمكرد این ماشین در آنجا می دیدم كه بودن این ماشین در صنایع بسته بندی چقدر مهم والزامی است،زیرا بریدن جعبه هایی با فرمهای خاص به غیر از این ماشین امكان پذیر نیست وبه زیبایی هر فرم رابا این ماشن می توان به دقت بالا تیغ زد.

كاربرد بیشتر این دستگاه برای جعبه هایی می باشد كه می بایست لمینت شوند. در این كارخانه دستگاه دیگری بنام بیندر(جلد كن اتوماتیك)ساخته می شود كه كاربرد آن برای صحافی كتاب می باشد كه حتی دانشگاههای مختلف از جمله دانشگاه الزهرا و دانشگاه تهران این دستگاه را خریداری  كرده اند.

در جهان كنونی در صنعت ،صادرات بسته بندی حرف اول را می زند كه در چند سال قبل صنایع بسته بندی بسیار ضعیف عمل كرده است. خوشبختانه در چند سال اخیر به این صنعت توجه بیشتری شده است و این كارخانه یكی از پیشگامان این صنعت می باشد كه ساخت این ماشین مورد بحث از اولین سازنده های این ماشین در ایران می باشد وجهت ارتقای كیفی فنی این ماشین و رقابت با نوع خارجی آن در این كارخانه بسیار انجام پذیرفته .

ماشین دایكات در چند سایز مختلف ساخته می شود . سایز این ماشین عمدتاً به تولید مقواهای مورد احتیاج بستگی دارد كه در صنایع بسته بندی مورد احتیاج است.

سایز       وزن        وزن

80 ×   120    5تن

75  *   105    4200تن

80  *   60     2200 تن

فصل اول

تاریخچه

8000 پیش از میلاد / بافته های علفی كه بعد به لباس تبدیل شدند (كاغذ و محصولات كاغذی) .كوزه های گل خام و ظروف شیشه ای خشن(شیشه)

1500 پیش از میلاد / قرار دادن گوشت حیوانات داخل برگ نخل برای پیشگیری از فساد (كاغذ و محصولات كاغذی)

200 پیش از میلاد / تهیه شده از پوست درخت توت (كاغذ و محصولات كاغذی ). كوزه های گلی و بطری ترشی (شیشه)

عصر یونان و روم / بشكه ، صندوق و جعبه چوبی (كاغذ و محصولات كاغذی)

750 میلادی / كاغذ سازی به خاور میانه و سپس به ایتالیا و آلمان می رسد (كاغذ و محصولات كاغذی)

868 / اولین شواهد چاپ نزد چین ها (كاغذ و محصولات كاغذی)

1200/ كاغذ سازی به اسپانیا و سپس به فرانسه و در 1310 به انگلستان   می رسد (كاغذ و محصولات كاغذی ). آهن با پوشش قلع در كوههای آلمان تهیه می شود(فلزات)

1500 / هنر برچسب زنی به وجود می آید و كیسه های كنفی توسعه می یابند (كاغذ و محصولات كاغذی)

1550 / قدیمی ترین لفاف چاپ شده از آندرئاس برناردرت آلمانی (كاغذ و محصولات كاغذی)

1700 / كاغذ سازی در آمریكا  (كاغذ و محصولات كاغذی). اولین نوشابه گاز دار بخاطر دسترسی به بطری محكم و چوب پنبه تهیه گردید(شیشه)

1800/جاكوب شوئب تولید كننده آب معدنی شوئپس در بریستول شروع به كار كرد و ژانت كیلر آزاداندی اسكاتلند مربای مارمالاد را در ظروف شیشه ای فروخت(شیشه).ظروف حلبی دست ساز برای مواد غذایی خشك تهیه شد(فلزات)

1810/پیتردوراند ظروف درز جوش استوانه ای را ساخت(فلزات)

1825/دارو فروشان انگلیس مقررات چسب زنی مواد سمی را وضع نمودند (كاغذ و محصولات كاغذی ).آلومینیم از سنگ معدن تهیه شد(فلزات)

1841/جعبه های مقوایی برش خورده و با دست تا زده شدند در پوش پیچی ابداع گردید(كاغذ و محصولات كاغذی).لوله های استوانه ای انعطاف پذیر برای اولین بار برای رنگ نقاشی ساخته شدند(فلزات)

1890/كار تنهای چاپ شده عرضه شدند و در پوش Crown در 1892 ثبت شد (كاغذ و محصولات كاغذی).اولین بطری شیر عرضه شد و كوكا در بطری شیشه ای عرضه شدند(شیشه)

1900/ پاكتهای بیسكویت جایگزین ظروف فلزی می گردد. كلاكز به بازار می آید(كاغذ و محصولات كاغذ).مایونر در بطری در 1907 به بازار عرضه شد(شیشه).برای پوشش عرضه Masen‌ از آلومینیم استفاده شد(فلزات)

1905/ظروف مقوایی چند لایه و مار پیچ دار و بشكه های الیافی برای پنیر عرضه شد(كاغذ و محصولات كاغذ).اولین بشكه های فلزی نفت برای شركت استاندارد اویل(Exxn) فعلی بجای بشكه های چوبی (فلزات)

1909/صندوق با تسمه های فلزی برای حمل كالاهای فله (كاغذ و محصولات كاغذی).سلولز استات برای عكاسی تهیه شد و اولین ماشین فیلمسازی در سوئیس ساخته شد(پلاستیك)

30-1900/شیشه های عطر توسعه یافتند (شیشه).زرورقهای فلزی یا برای بسته بندی آب نبات در آمریكا بمصرف رسید (فلزات)

1924/یونایتددرایریز اولین لبنیاتی انگلستان بود كه شیر را در بطری عرضه نمود(شیشه).شركت دوپونت اولین سلوفان را در نیویورك تهیه كرد(پلاستیك).

1927/ Pcv‌ به بازار عرضه شده دو پونت در پوششهای گرانقیمت پلاستیكی كه توسط انگلیس ابداع شده بود برای كلاهای لوكی و تجملی و خرید و امتیاز فروش آن در اروپا به ICI واگذار گردید این امر منجر به تولید PET در 12 سال بعد گردید (پلاستیك)

1928/صنایع تولید شیر خشك بچه محصولات خود را ظروف شیشه ای عرضه می كند (شیشه)

1933 ci پلی اتیلن را تولید می كند و آلملن به پلی استارین دست می یابد دوپونت نایلون می سازد (پلاستیك)

1940/ قوطی اسپری برای گرد د.د.ت ساخته می شود (فلزات). نوعی پلی اتیلن لرای دسته بندی قرص mepacrinc در جنگ دوم جهانی ساخته و در

1924/روشهای جدید ساخت پلاستیك و در 1949 اولین كیسه استوانه با روش تزریق ساخته شد (پلاستیك)

1947/ساخت نوعی محفظه فشردنی برای دئودورانت stcpette (پلاستیك)

1948/برای اولین بار از ورق نازك پلاستیك برای گوشت ماكیان و نگهداری در دمای زیر صفر استفاده گردید(پلاستك)

1950/ برای اولین بار زرورق آلومینیوم برای بسته بندی استفاده گردید (فلزات). شركت فیلیپس رپترو لیوم و استاندارد اوایل (اگران)مادهء HDPE را تهیه كردند پلی كربناتها توسط شركتهای جنرال الكتریك وبایر آلمان ساخته شدند(پلاستیك)

1959/اولیین لار قوطی آلمینیومی به بازار عرضه شد(فلزات). در ایتالیا زرورق پلاستیكی از جنس پلی پروپلین ابداع گردید(پلاستیك)

دهه1960/ازLDPE(پلی ایتلن كم غلظت) در ساخته كیسه های كود شیمیایی استفاده شد(پلاستك)

1973/روش پوشش لفافهءپلاستیكی در سوئد بكار گرفته شد(پلاستیك)

1977/شیشه تنها برای بسته بندی كالای گرانقیمت بار دیگر بكار می رود (شیشه). مادهPET بعنوان ماده اصلی در تهیه بطری نوشابه های گازدار بكار برده می شود.(پلاستیك)

1980/كاهش ضخامت جدارهءفلزی وارائه قوطی دو تكه و كاربرد مجدد ظروف حلبی جهت جلب توجه مشتربان سنت گرا(فلزات).ازPET در بسته بندی مواد غذای كه گرم بسته بندی می شود(مربا)استفاده گردیده از محفظه چند لایه و قیر قابل نفوذ استفاده های وسیعتری صورت می پذیرد GIYLAROCNE ماده PET رادر بسته بندی عطر بكار می برد(پلاستیك)

دهه1990/افزایش كاربرد به دلیل عدم وارد شدن زیان به محیط زیست (كاغذ و محصولات كاغذی). به دلیل قابلیت بازیابی مجدد توجه بیشتری به شیشه معطوف شده است(شیشه)

افزایش كاربرد مواد پلاستیكی قابل تجزیه توسط باكتریها(پلاستیك)


تاریخچه بسته بندی در جهان:

تاریخ نشان داده است كه در ابتدای تمدن بشری نیازی به بسته بندی غذا نبود ،بلكه مردم برای بدست آوردن غذا از محلی به محل دیگری می رفتند تا زمانی كه پناهگاههای دایمی برای خود پیدا می كردند.در چنین شرایطی ناچار بودند غذا را از محلهای مختلف جمع آوری كنند و به محل سكونت خود بیاورند. این باعث شد كه اولین انواع بسته بندی نظیر كدوهای خشك شده، صدف ها، برگها، پوست حیوانات و دیگر مواد طبیعی مورد استفاده قرار بگیرند.برای انتقال آب ،شیر،ماست،روغن یا دوغ از پوست حیوانات استفاده می شد. از شاخ حیوانات برای حمل و نقل ذخیره و محصولات كشاورزی استفاده كردند(هنوز در مناطق استوایی از بامبو برای ذخیره سازی مواد غذایی استفاده می شود).

بطور كلی ظهور انقلاب صنعتی به راستی تحولی اساسی در نظام تولید كالایی ایجاد كرد.انقلاب صنعتی،جهان را با فوران كالاهای گوناگون صنعتی روبرو كرد. تنوع كالاها و رقابت فشرده میان تولید كنندگان و بازرگانان به تدریج هنر را نیز علاوه بر علوم دیگر وارد مجموعه سیستم بسته بندی كرد. با پیشرفت بیشتر ، علوم دیگری نظیر روان شناسی فردی ؤ اجتماعی و ارگوموكی به این مجموعه اضافه شد.توسعه بسته بندی سبب مستقل شدن این صنعت از مجموعه صنایع دیگر رشد و رقابت و نیاز سبب گردید كه صنایع بسته بندی سهمی قابل توجه را بوجه های شركت های تولیدی را یه خود اختصاص دهد .امروزه صنایع بسته بندی تبدیل به یك تكنولوژی قدرتمند شده است.

تاریخچه بسته بندی كاغذ مقوایی

تاریخچه و سیر تكاملی بسته بندی با مقوا و كاغذ به تاریخچه ساخت كاغذ بر می گردد،اگر چه چوب و محصولات فرعی دیگران از دیرباز در خدمت بشر بوده ، ولی بسته بندی به صورت مقوایی و كاغذی پس از پیدایش كاغذ بوجود آمد و روند تكاملی خود را تاكنون به سرعت طی نموده است.همانطور كه می دانیم اولین بار در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح ،مصریان قدیم كه در آن زمان یكی از مراكز مهم تمدن بشری محسوب می شدند،برای نوشتن از پاپیروس (Papyrus) استفاده می كردند.

نخستین كارخانه كاغذ سازی در قرن ششم توسط چینی ها در سمرقند تاسیس و پس از اشغال سمرقند توسط اعراب ، این هنر به آنها آموخته شد سپس اعراب كارخانه ای در بغداد تاسیس كردند كه در این كارخانه نخستین بار به جای بامبو از پارچه های سفید كهنه استفاده شد.نخستین كارخانه كاغذ اروپا در اسپانیا بوجود آمد .اسپانیایی ها برای تولید خمیر از آسیابهای آبی استفاده نمودند و كم كم توری سیمی جایگزین ت.وری های بامبو كه به وسیله چینی ها بكار می رفت ،بعدها این هنر وارد كشورهایی نظیر فرانسه و هلند شد.در ایران بعد از كارخانه سمر قند كه توسط چینی ها اداره می شد ، اولین كارخانه كاغذ سازی در سال 1328 در كهریزك احداث شد كه كاغذهای باطله را برای تولید كاغذ و مقوا استفاده می نماید،بعد از آن تعدادی واحد تولیدی دیگر در سایر نقاط ایران به وجود آمد.اولین كارخانه مدرن ایران در سال1349 در((هفت تپهءخوزستان)) برای تولید كاغذهای تحریر با استفاده از تفاله نیشكر (Bajjasse )احداث شد. متعاقب آن كارخانه چوب و كاغذ ایران(چوكا)با استفاده از خمیرهای وارداتی و داخلی ،كاغذهای گرافت و بسته بندی را تولید نمود.

تاریخجه بسته بندی در ایران

صنعت،صنعت وصنعت. امروز همه از صنعت توقع دارند. در آینده چرخ از اقتصاد كشور راباید صنعت بچرخاند. اقتصاد بدون نفت یعنی اقتصادصنعتی و اگر بخواهیم از تكیه بر نفت رهایی پیدا كنیم باید به سمت صنعت حركت كنیم. چیزی كه سالهای یال است انجام نداده ایم و به آن عادت نداریم. زیرا همیشه درد خود رازا خزانه غیب (نقت)دوا كرده ایم.خواه ناخواه به سوی صنعت در حركت هستیم. صنعت نیز قوانین خواص خود را دارد. همان طور كه هر صنعت یا صنعتی در ساختار دولتی اداره مربوط به خود را دارد. در ساختار خصوصی نیز تشكیل های برای سازماندهی به امور صنفی وصنعتی وجود دارند. كه البته شكل صحیح آن نیز تنها همین است. یعنی اگر هر چیزی سر جای خودش باشد به امور هر صنف یا صنعتی نیز تشكیل صنفی آن صنف رسیدگی خواهد كردو ادارات دولتی مربوطه برچیده خواهد شد. اگر از ابعاد جهانی و منطقه ای صنعت بگذاریم هر صنف یا صنعتی در هر كشوری برای خود اساسنامه و قانونی دارد. هویت یك صنف یا صنعت در گرو صنف یا صنعتی آن است.

وجود اساسنامه و قوامین صنفی یا صنعتی برای شاخه های گوناگون صنعت، گذشته از ایجاد هماهنگی بین اعضای یك صنف یا صنعت خاص، به آن هویت می دهد و به منزله اعلام موجودیت جدی یك صنعت است . این امر مقدمه پذیرش درخواست ها و ویژگی های آن صنعت خاص سر آغاز و توجه به ایده ها و افكار دست اندركاران آن است.بسته بندی در ایران با تمام اهمیتی كه دارد و پیوسته مسئولان به آن اشاره می شود هنوز هویت صنفی یا صنعتی پیدا نكرده است. دست اندركاران صنایع بسته بندی مانند قومی پراكنده هستند كه كشوری ندارند.به همین دلیل با وجود نقش مهمی كه در جامعه صنعت و تجارت دارند هیچگاه از حق رای و صدای واحد برخوردار نبوده اند. هیچكس تا به حال نشنیده كه در جایی اعلام شود جامعه بسته بندی ایران نسبت به فلان مصوبه دولت یا مجلس یا… نظری داشته باشد. بارها و بارها در سخنان مسئولان بلند پایه كشور می شنویم كه باید به امر بسته بندی توجه كرد،به آنها بها داد و در آن سرمایه گذاری كرد .اعتبارات ریالی و ارزی زیادی در بخش صنعت توزیع می شود اما دست اندركاران تاكنون نتوانسته اند سهم واقعی خود را از این اعتبارات بردارند. زیرا با وجود اینكه همه می دانند باید به بسته بندی توجه كرد اما هیچگاه تصویر روشنی از ظرفیت ها ، سرمایه گذاری ها و نیازهای بخش بسته بندی در صنعت وجود نداشته است. هیچ آماری از شاغلان در صنعت و خدمات بسته بندی وجود ندارد. هیچ خواسته گروهی از جانب ایشان مطرح نشده است و هیچ حس همگرایی بطور جدی در جامعه بسته بندی ایران مشاهده نمی شود. با این وجود همه نبود برنامه ریزی ریزی سازماندی در این صنعت را حس می كند. احساس می شود كارهایی صورت گرفته اما بدون هماهنگی ،بدون ظرفیت سنجی و گاهی بطور موازی .تا پیش از انتشار ماهنامه چاپ و بسته بندی حتی مرجعی برای كسب اطلاع یا ایجاد ارتباط نیز وجود نداشته . بسته بندی شاخه ای جذاب از صنعت است كه به تمام صنعت مربوط می شود.

بسته بندی نیاز اغلب واحد های تولید است و با بود و نبود یك واحد تولیدی سروكار دارد. به همین دلیل بسته بندی هزینه بر و در عین حال بخشی از صنعت است كه همه مجبور هستند به آن توجه كنند .اگر نه در كشاكش رقابت بازار،قافیه را باخته و از قافله عقب می مانند. عجیب است كه چنین صنعتی حساس و تعیین كننده از هویتی تشكیلاتی برخوردار نباشد. باید ایمان داشت كه همین توانایی ها و ظرفیت های موجود بخش بسته بندی در داخل كشور اگر سازماندهی و تشكیلاتی شود بازدهی چند برابر وضع قبلی خواهد داشت. تحقیقات انجام شده نشان از آن دارد كه واحد های تولیدی همچنان برای پیدا كردن یك روش یا یك ماشین بسته بندی مناسب محصول خود سر در گم هستند.عدم حس همگرایی ،عدم تبلیغات مناسب و عدم وجود تشكیلات صنفی برای بخش بسته بندی كشور باعث شده كه گاهی در یك شهر كوچك ،واحدهای تولیدی و دست اندركاران بسته بندی از وجود یكدیگر بی اطلاع باشند. تب و تاب صادرات صنعتی شركت های صادر كننده را برای رسیدن به روش های بهینه بسته بندی كالاهیشان ،شتاب زده و بی تاب كرده است. در این رهگذر برخی از صادر كنندگان به دام مشاوران كند فكر و یك بعدی گرفتار می شوند. برخی نیز كه می دانند چه می خواهند آن را نمی یابند در چنین فضایی بسیاری از جستجوها برای بسته بندی مناسب به دو راه منتهی می شود. مائوس شدن،صرف نظر كردن و در بهترین حالت، روی آوردن به امكانات كشورهای خارجی یك راه بهره برداری نامناسب را امكانات داخلی بر اثر سر در گمی راه دیگری است كه پیش پای اغلب جویندگان بسته بندی است. در واقع نبود تشكل های صنفی و صنعتی در جامعه بسته بندی ایران دو آسیب جدی به صنعت وارد می كند.

الف: فقدان هویت برای صنعت و خدمات بسته بندی كه به از دست دادن موقعیت ها و اعتبارات آن در جامعه صنعتی كشور منجر شده و از این نظر نقطه ضعفی برای آن محسوب می شود.

ب:سر در گمی سایر صنایع كشور در خصوص یافتن مراكز،روش ها، ابزار و مواد مناسب برای بسته بندی كالاهای خود كه گاهی منجر به حذف یا تضعیف عامل بسته بندی در روند تولید یك كالا می شود.

وضعیت عمومی بسته بندی در كشور شبیه دریایی به پهنای ایران و به عمق یك بند انگشت است .بسته بندی نه مانند صنایع نفت در مناطق خاص متمركز شده و نه مانند برخی صنوف در گذرگاه ها و مراكز خرید عرضه می شود. عوامل بسته بندی در همه جای كشور هستند اما بدون سازماندهی و در نتیجه بدون تصویری روشن. اگر قرار باشد در وزارت صنایع،فهرستی از صنایع گوناگون تهیه و برای بهبود آنها چاره جویی شود. بطور یقین بخش بسته بندی با تمام عظمت و اهیمت خود در این فهرست جایی نخواهد داشت.در حال حاضر بسته بندی بخشی از صنعت ایران است كه مانند یك روح ، همه با وجود آن اعتقاد دارند اما ،از توصیف ابعاد آن عاجز هستند. زیرا این روح با ارزش هنوز در هیچ قالبی قرار نگرفته تا بتوان آن را در چهار چوب منطقی قرار داد و در محاسبات برای آن عددی قائل شد. اگر بنا باشد اعتباری به بخش بسته بندی واگذار شود باید به كدام اداره دولتی یا تشلیل بخش خصوصی مشورت كرد؟ اگر همین فردا رئیس جمهور، فلان وزیر كابینه،صاحب صنعت یا فلان نهاد آموزشی و تحقیقاتی دلش برای وضع بسته بندی در ایران بسوزد و بخواهد بخشی از توجه خود را به آن اختصاص دهد در پایان راه یعنی این كه كدام اداره یا تشكل وارد بحث شود در می ماند. بدون وجود تشكلهای فعال در بسته بندی مسیر اعطای اعتبار به بخش بسته بندی یا به بنبست می رسد و یا بدونه كارشناسی صحیح و دقیق به صورت یك بودجه كلی برای بهبود بسته بندی در شاخهای مختلف صنعت حل می شود. نكته مهم این است كه ظهور یك شبه یك تشكل برای تمام بخش بسته بندی كشور امری ناممكن و غیر طبیعی است چنین چیزی فقط یك تشكل فرمایشی با دعواهای داخلی بی شمار خواهد بود . سازماندهی این همه سرمایه و استعداد كه در سراسر كشور پراكنده شده اند مقدماتیمی خواهد.حقیقت این است كه پیشرفت  در عرصه تولید ماشین آلات بسته بندی یا بهبود كیفیت مواد بسته بندی كه در داخل مصرف می شوند و یا هر عامل مربوط به بسته بندی همه تاثیری واحد بر رشد عامل بسته بندی دارند. اما واقعیت آن است كه نمی توان به امور همه این صنوف و تخصصها در یك تشكل واحد رسیدگی كرد.مشكلات و نیازهای ماشین سازان بسته بندی با تهیه كنندگان مواد بسته بندی متفاوت است. حتی ممكن است دیدگاه خرد این دو با یكدیگر متفاوت باشد و این در حالی است كه دیدگاه های كلان آنها در یك جهت یعنی رونق و توسعه بخش بسته بندی است.راه اصولی این است كه ابتدا تشكل های تخصص و صنفی به وجود آیند و نمایندگان آنها برنامه های كلان بخش بسته بندی را تدوین كنند. حركت از سطوح پائین تر یعنی تشكل های صنفی و تخصص خرد این مزیت مهم را دارد كه دستیتابی به آن ساده تر و سریعتر است. به عبارتی دیگر ایجاد وحدت بین اعضای یك صنف مشخص به سادگی امكان پذیر است و ایشان از جایگاه حرفه ای خود و همكاران نیز آگاه هستند. بخش بسته بندی نیاز به تشكل های صنفی و تخصصی دارد تا بتوان با تكیه بر آنها به این بخش هویت داد. اینكار از دو بعد حقوقی مادی بعنی كسب اعتبارات نالی و بعد حقوق معنوی ارتقاء سطح دانش تبین قوانین صنفی بسیار مفید است و شتاب بخش بسته بندی را در كشور بالا می برد.


فصل دوم:

انواع ماشینهای بسته بندی

1)صنایع بسته بندی به وسیله كارتی و مقواهای لمیخت شده كه این كارها با ماشین دایكات و ماشین افست و خط برش انجام می شود

2) صنایع بطری و شیشه: در این صنعت كلیه مواد سیال و در مواردی غیر سیال و دراین بطری ها به وسیله ماشین های اتوماتیك با حجمی معین ریخته شده و در بندی می گردد كه دربندی خودش بیشتر از هر چیز جائی در صنایع بسته بندی برای خود نگه داشته مانند انواع داروهای سیال،در بطری دربندی شده در داروخانه ها ، نوشابه ها و بسته بندی شیشه شیر با دربندی ورق آلومینیوم كه همه از یك خانواده هستند .

3)صنعت پلاستیك در بسته بندی :

در چند دهه گذشته پیشروان راه صنعت بسته بندی صنایع پلاستیك را كمتر از صنایع كاغذ و شیشه نداشتند و جائی در صنعت برای خود باز كرده اند كه اكنون در خشكبار و دیگر مواد غذایی و شیمیایی و غیره حرفی برای گفتن دارد و اكنون بنابه نیاز این صنایع ماشین آلاتی چه مشابه خارجی و چه با ابتكار داخلی در كشور ساخته شده كه با سرعت بسیار خشكبار و دیگر مواد غذایی و شیمیایی را با توزین در اندازه های مختلف بسته بندی نموده و با كیفیت خوب به بازار عرضه می گردد.

صنایع بسته بندی فلزی :

نیاز به بسته بندی بهتر و مقاوم تر منجر به پیدایش و توسعه  ظروف فلزی گردید . قوطی سازی از زمان ناپلئون شروع شد.برای مدت مدیدی قوطی های كنسرو با دست سا خته می شود. در اوایل قرن بیستم قوطی های فلزی كه شكل بهدا شتی داشت رواج یافت واین امكان را به وجود آورد كه بتوان از تجهیزات سریعتری برای ساخت ، پر كردن بستن درب قوطی فلزی استفاده نمود .

صنایع بسته بندی منسوج :

برای بسته بندی مواد غذایی (میوه و سبزیجات) منسوجات توری همان چیزی است كه هم ویژگی دیده شدن و هم دوام و ابر آورده می كند. بعضی گوشت و فرآورده های گوشتی آماده ، نیاز به محافظت دارند و بدین منظور از توریهای كشدار كار جابه جایی  و محافظت آنها را در برابر سرمازدگی تسهیل می كنند.

صنایع بسته بندی مواد غذایی :

تاریخچه نگهداری مواد غذایی به 500 سال قبل از میلاد مسیح می رسد . بسته بندی علاوه بر نگهداری نقش های زیادی دارد . یكی از زمینه های پویایی بسته بندی به فروش رسیدن مواد غذایی  در بازار رقابت و تجارت است.

تاریخچه بسته بندی مواد غذایی را می توان به عنوان پایه ای برای توسعه روشهای بسته بندی نوین در تمامی قلمرو گوناگون این روشها ، به شمار آورد. این تاریخچه در جهان از زمان امپراطوری فرانسه آغاز شد و تداوم و تكامل یافت و در ایران (درخشان) نامی پایه گذار آن شد.

قیمت فایل فقط 18,700 تومان

خرید

برچسب ها : صنایع بسته بندی منسوج , کارآموزی در كارخانه سایش سازی حرفه وفن صنایع بسته بندی , صنایع بسته بندی مواد غذایی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر